XXIX Podhalański Rajd Ekologiczny - 21. 10. 2021 r.

21. 10. 2021r. odbył się XXIX Podhalański Rajd Ekologiczny pod hasłem „Śladami odnawialnych źródeł energii”, zorganizowany przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Zakopanem. Szkołę reprezentowała 4-osobowa drużyna w kategorii klas IV-VI. Celem rajdu było propagowanie turystyki, jako aktywnej formy spędzania czasu wolnego oraz ochrony przyrody, poznanie przyrody, zabytków i osobliwości Szaflar. Start rajdu miał miejsce pod Krzyżem na Stefanach, po uprzednim wypełnieniu testu konkursowego ze znajomości przyrody, jej zagrożeń i ochrony, odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Przejście trasy rajdu liczącej 11 km przebiegało według mapy otrzymanej na starcie. Podczas pokonywania trasy uczestnicy wykonywali zadania dotyczące poszczególnych punktów trasy, m.in. znajomości patrona szkoły w Szaflarach Augustyna Suskiego, osobliwości Szaflar (pomnik i dom rodzinny Augustyna Suskiego, Chałupa Anny Doruli z 1843r., kościół parafialny, wzgórze  Ranisberg, Mała Elektrownia Wodna, Koci Zamek). Suma punktów za poszczególne zadania wyłoniła najlepsze drużyny. Na mecie rajdu, na placu zabaw przy kościele w Szaflarach, Wójt Gminy Szaflary, Rafał Szkaradziński wraz z P. Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Grażyną  Chowaniec-Lejczyk wręczył uczestnikom nagrody i dyplomy.

red. (E.F)