Wycieczka do Bochni i Krakowa klas 1-3 - 10. 11. 2021 r.

10 listopada klasy 1 – 3 udały się dwoma autokarami na wycieczkę do Bochni i Krakowa w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki - "Poznaj Polskę". Celem wycieczki było zapoznanie z polskim dziedzictwem narodowym, uzupełnienie wiedzy historycznej, przyrodniczej, językowej, religijnej oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszym punktem na trasie wycieczki było zwiedzanie najstarszej w Polsce -  wpisanej na listę UNESCO - Kopalni Soli w Bochni. Uczniowie mogli dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdawał się przenosić w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczyły niezrównanych wrażeń estetycznych. A przejazd windą i podziemną kolejką to niezapomniane przeżycia. Po wizycie w kopalni uczniowie udali się na obiad, by nabrać sił do dalszego poznawania ciekawostek Bochni.

Kolejnym punktem była wizyta w bocheńskim Muzeum Motyli Arthropoda (stawonogi). Jest to największa stała ekspozycja motyli  w Polsce, licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli. Zajęcia z uczniami prowadził jego syn -Filip Kobiela – autor oprawy graficznej muzeum, który systematycznie powiększa i eksponuje zbiory. Uczniowie mogli zobaczyć motyle, które udają drapieżne ptaki, liście, węże i jaszczurki – „Latający aligator”, motyle, które imitują błysk oka drapieżnego kota, najszybsze motyle świata, największe motyle świata, motyle, które są niemal przeźroczyste. Obejrzeli także filmy przyrodnicze, na których zobaczyli przeobrażenie poczwarki w motyla.

Ostatnim już miejscem, które odwiedzili uczniowie tego dnia, było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie pielgrzymują miliony ludzi z całego świata, a 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II – w czasie ostatniej pielgrzymki –  poświęcił nową świątynię i w niej zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Od 6 marca 2003 roku przysługuje jej tytuł bazyliki mniejszej. W czasie wizyty uczestnicy mogli pomodlić się w sanktuarium oraz obejrzeć przykład pięknej sakralnej architektury.

W każdym z powyższych punktów można było zakupić drobną pamiątkę, która przypomni o „spotkanym” miejscu. Wycieczka była bardzo udana, owocna we wrażenia i nowe wiadomości, które na pewno na długo zostaną w pamięci. Była również świetną okazją do integracji zespołów klasowych, a także współpracy pomiędzy klasami.

red. (M.M)

Ministerstwo Edukacji i Nauki uprzejmie informuje, że na stronie Kancelarii Prezesa Rady
Ministrów dostępne jest, wydane na podstawie art. 35d ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o
finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7
maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty
realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych
funduszy celowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 953), które określa rodzaje tych działań oraz sposób
ich realizacji, w tym okres, w którym mają być realizowane, a także kwotę lub kwoty
finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych,
do wysokości których nie powstaje obowiązek określony w art. 35a ust.1 ustawy

Podstawowe zasady przedsięwzięcia

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:

• jednodniowe - do kwoty 5 tys. zł,
  • dwudniowe - do kwoty 10 tys. zł,
  • trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.

– przy czym wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.