Wycieczka klasy 6b - 28. 09. 2023 r.

28 września uczniowie klasy  6b wraz z rodzicami  i opiekunami  wyruszyli na wycieczkę w Bieszczady. W Przemyślu  powitał ich przewodnik, który zabrał uczniów do Muzeum Dzwonów i Fajek, mieści się ono w Wieży Zegarowej. Na jej szczycie jest taras widokowy, z którego roztacza się  piękna panorama przemyskiej starówki.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili miasto, które słynie nie tylko z fajek, dzwonów, ale także z misiów, które ukryte są w różnych jego częściach. Z pewnością wrażenie zrobiły podziemia archikatedry, najstarszej przemyskiej świątyni. Znajdują się one pod całą archikatedrą i są jakby drugim kościołem. Uczniowie zobaczyli także XVII wieczną świątynię grekokatolicką, w której mieści się zabytkowy ikonostas z cerkwi w Lubaczowie. Uczestnicy wycieczki poznali także burzliwą historią miasta związaną z istnieniem Twierdzy Przemyśl z czasów I wojny światowej. Twierdza została uznana w 2018 roku za Pomnik Historii. Odegrała ona ogromną rolę podczas działań I wojny światowej na froncie wschodnim.

Późnym popołudniem  wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do Kalwarii Pacławskiej na nocleg, przed którym poznali historię sanktuarium i zwiedzili kościół.

29 września po śniadaniu wycieczkowicze ruszali do Ustrzyk Dolnych. Pani Lucyna – przewodnik górski - poprowadziła turystów dalej  aż nad Solinę. Podczas przejazdu opowiedziała o historii, losach i przyrodzie  Bieszczad, a  rejs statkiem ”Komandor” stał się jedną z atrakcji wycieczki. Po pysznym obiedzie i deserze uczniowie pojechali do Krosna, w którym zwiedzili Muzeum Szkła i to była druga atrakcja wycieczki. Poznali tam zasadę produkcji szkła, uczestniczyli w pokazie wytwarzania szklanej kolorowej patery, widzieli, jak artyści  zdobią szklane wyroby, ku zaskoczeniu wszystkich były to bombki na choinkę. Po zakupach szklanych pamiątek w  atmosferze radości, ze śpiewem na ustach uczniowie, opiekunowie i rodzice  późnym wieczorem wrócili do domów. Ten wyjazd pozostanie  w pamięci na długie lata.

red. (M.Z)