Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21. 02. 2021 r.

,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą” - te słowa   Franciszka Ksawerego  Dmochowskiego stały się tegorocznym mottem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w naszej szkole.
To coroczne święto obchodzone 21 lutego zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły.  Podczas swoich zajęć z języka polskiego poznawali tajniki wiedzy o języku polskim, prezentowali owoce swojej pracy, uczestniczyli także w klasowych konkursach, w których na pierwszym miejscu był język polski. Na koniec zajęć każda  klasa otrzymała dyplom uczestnictwa w obchodach Dnia Języka Ojczystego,  a wszystkie dzieci coś słodkiego, aby uśmiechy w tym dniu były jeszcze większe.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej
i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Zakończenie:

Poprzez  recytacje, różne konkursy językowe, prace twórcze, prezentacje uczniowie popularyzowali meandry języka polskiego, a więc utrwalali wiedzę i umiejętności w atrakcyjny sposób, co w konsekwencji prowadziło do pogłębienia kompetencji polonistycznych uczniów oraz podkreślenia wartości i piękna języka ojczystego.