List do rodziców - Dlaczego warto czytać?

"Kto czyta, ten żyje podwójnie" U. Eco

Podstawowymi umiejętnościami współczesnego człowieka jest czytanie, pisanie i posługiwanie się technologiami informacyjnymi. W procesie kształcenia doniosłą rolę odgrywa czytanie. Nikt nie rodzi się z jego potrzebą, nabywa się ją w długim procesie. Potrzeba ta zmienia się z wiekiem dziecka. Im starsze - tym trudniejsze staje się słownictwo, tym więcej ma informacji do przyswojenia. I wtedy potrzebna jest dobra technika czytania, znajomość słownictwa i umiejętność wyrażania swoich myśli za pomocą słowa i pisma.

Głośne czytanie dzieciom to doskonały start dla młodego człowieka.

Daje wiele korzyści:

- rozwija wyobraźnię, empatię,

- zacieśnia więzi emocjonalne między rodzicami, a dzieckiem,

- zapewnia bliski kontakt i poczucie bezpieczeństwa.

Czytania przynosi zamierzone skutki, jeśli poświęca się na nie 30 minut dziennie. Daje to lepsze efekty, niż  nawet kilkugodzinne czytanie raz

w  tygodniu. To jest tak jak z nauką gry na instrumencie czy ćwiczeniem  określonej dyscypliny sportowej. Trening czyni mistrza.

Czytanie wpływa na różne obszary kompetencji: koncentrację, myślenie analityczne, inteligencję, wiedzę,  na efektywność pracy mózgu. Stymuluje także rozwój mowy.

Czytanie odpręża, inspiruje, daje relaks, kształtuje umiejętność wyrażania myśli, wzbogaca słownictwo, dostarcza wiedzy. Lektura pomaga  człowiekowi w odnalezieniu miejsca

w społeczeństwie i otaczającej  rzeczywistości.

Nasza szkoła w tym roku realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Wkrótce zostaną zakupione nowości do bibliotek szkolnej, a uczniowie wszystkich klas przystąpią do realizacji programu, z którym niedługo zostaną zapoznani. #NarodowyProgramRozowujuCzytelnictwa

Bibliotekarz:

Mariola Ziemianek