Odblaskowy różaniec - 02. 10. 2021 r.

W dniu 2 października 2021 uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Leśnicy Groniu przed Nabożeństwem Różańcowym rozdawali seniorom odblaski w celu dbania o ich bezpieczeństwo w drodze do i z kościoła (i nie tylko). Celem akcji jest promowanie idei konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Piesi i rowerzyści to grupa, która najbardziej narażona jest na najpoważniejsze konsekwencje wypadków drogowych. Jesień oraz zima to najtrudniejsze pory roku dla pieszych i rowerzystów z uwagi na szybko zapadający zmrok oraz zmienną pogodę. Ciemne kurtki, płaszcze, czapki i szalki w ciemnych kolorach sprawiają, że kierowcy mają mniejszą szansę na zauważenie pieszego w bezpiecznej odległości, która może uchronić przed potrąceniem. Odblaski poprawiają widoczność. Posiadanie elementu odblaskowego przez pieszego albo rowerzystę poprawia widoczność na drodze nawet do 150 metrów. Dzięki posiadaniu odblasków kierowcy mają więcej czasu na odpowiednią relację, a szczególnie w trudnych warunkach, które są jesienią oraz zimą i tym samym zyskują sekundy, które mogą uratować zdrowe, a nawet życie.

red. (J.K)