XXXIV Konkurs Wiedzy Ekologicznej

11.04.2024r. odbył się XXXIV Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla klas IV -VI szkoły podstawowej szkół powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego pod tytułem:  „70 Lat Babiogórskiego Parku Narodowego”, zorganizowany przez Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Zakopanem. Szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna w kategorii klas IV-VI.

Celem konkursu było poznanie  przyrody, krajobrazu i wartości kulturowych Beskidów, uświadomienie sobie roli parków narodowych, kształtowanie odpowiednich postaw zachowania na terenie parku narodowego, propagowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu ekologii, prezentowanie postawy szacunku wobec przyrody, kształtowanie postawy odpowiedzialności człowieka za przyrodę
i wszystkie istoty żywe.

Uczestnicy powinni byli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu informacji o BgPN, walorach przyrodniczych BgPN (przyrodzie nieożywionej i rzeźbie terenu, klimacie, wodach, przyrodzie ożywionej), Zawoi i Zubrzycy Górnej – szczególnych miejscach na mapie BgPN; nazw: Babia Góra,  Diablak, Gówniak, Markowe Szczawiny – co oznaczają, skąd się wywodzą (podania i legendy); zasadach zachowania na terenie parku narodowego; ogólnej wiedzy o parkach narodowych ze szczególnym uwzględnieniem nazw i symboli parków górskich oraz formach i sposobach ochrony przyrody; znajomości nazw wybranych szczytów Korony Gór Polski (G. Świętokrzyskie, Stołowe, Pieniny, Gorce, Bieszczady, Karkonosze, Beskid Żywiecki, Tatry).

Red. (E.F.)