Paczka dla Polaków na Kresach

Uczniowie z naszej szkoły zorganizowali paczkę artykułów papierniczych, biurowych i odblaskowych dla polskiej młodzieży mieszkającej na Kresach. Konkretnie paczka dotrze do dzieci mieszkających na Ukrainie, którymi zajmuje się i tworzy nową parafie ks. Piotr Worwa.

Nowotarżanin ks. Piotr Worwa od kilku lat jest duszpasterzem we lwowskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Świątynia powstaje w dzielnicy Brzuchowice, która do II wojny światowej była uzdrowiskiem. W 1946 r., w związku z przymusowym wyjazdem Polaków, został zamknięty miejscowy kościół, który obecnie znajduje się w posiadaniu wspólnoty greckokatolickiej.

Nie wszyscy Polacy jednak wyjechali. Niewielka ich liczba została. Niektórzy przyjechali z innych miejscowości na Ukrainie. Z czasem zaczęto organizować na nowo wspólnotę rzymskokatolicką.

W 2012 r. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, erygował parafię. - Okazało się, że kaplica jest niewystarczająca i została podjęta decyzja o budowie świątyni. Prace ruszyły w 2016 r. W związku z trudną sytuacją na Ukrainie, a także niewielką zamożnością rodzin bez pomocy dobroczyńców nie uda się dokończyć tego dzieła.

Dlatego Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło.

red. (L.K)