Klasy trzecie w galerii Księdza Władysława Podhalańskiego - 24. 10. 2022 r.

24 października klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę do galerii Księdza Władysława Podhalańskiego znajdującej się nieopodal kościoła parafialnego w  Groniu.

Ksiądz Podhalański urodził się w 1938 roku, zaczął malować jako dziecko. Artysta w swych obrazach przenosi na szkło piękno tatrzańskiej przyrody, strojów podhalańskich, barwność kolorów i kształtów góralskiej kultury. Inspirują go zwyczaje i tradycje ludowe, ale także tematy sakralne. Najchętniej maluje Madonny, stworzył bogatą kolekcję obrazów przedstawiających Papieża Jana Pawła II w ponad 120 różnych ujęciach. Ksiądz Władysław Podhalański to również znany i ceniony kolekcjoner sztuki. W rodzinnym Groniu urządził wyjątkową galerię. Zgromadził w niej imponujący zbiór, która ma ponad dwa tysiące eksponatów. Są to przede wszystkim obrazy, wśród nich wiele obrazów cenionych polskich malarzy. W galerii oprócz obrazów znajdziemy także święte figurki, płaskorzeźby, rzeźby, kapliczki, krzyże, witraże, oleodruki i meble.

Uczniowie klas trzecich mieli możliwość obejrzenia eksponatów tej niezwykłej galerii, wysłuchania ciekawych opowieści na temat zgromadzonych tam dzieł sztuki. Po zwiedzaniu galerii, pożegnali szacownego gospodarza życząc mu wielu lat zdrowia. Dziękując za poświęcony czas wręczyli mu pamiątkowy upominek.

Na koniec uczniowie udali się pod trzystuletnią wierzbę, uwiecznioną na jednym z obrazów w galerii księdza Kanonika.

red. (M.M)